ALL in PDF

PROFILES and BOOK REVIEWS on MARINAJ in PDF

2020
Poeti Bashkëkohor i Botës – Kitob Dunyosi
2020
Kur ishim “Kuaj” të një regjimi të egër – Gazeta Tema
2020
A Salution from India –
2020
E una poesia ribelle urlo l’ingiustizia al cielo – La Gazzetta del Mezzogiorno
2020
Poezia “Kuajt” e Gjekë Marinajt shënoi fundin e realizmit socialist – Nacional
2020
Britmë kuajsh në errësirë – Koha Jonë
2020
Mirënjohje për Gjekë Marinaj – Zani i Malësisë
2020
Fuqia e referencës letrare – Nacional
2020
Awarded for Nurturing Peace, India – McKinney
2020
Marinaj poetry in English –
2020
Uzbek literary newspaper on Marinaj 4 – Kitob Dunyosi
2020
Uzbek literary newspaper on Marinaj 3 – Kitob Dunyosi
2020
Uzbek literary newspaper on Marinaj 2 – Kitob Dunyosi
2020
Uzbek literary newspaper on Marinaj 1 – Kitob Dunyosi
2020
Uzbek literary newspaper on Marinaj – Kitob Dunyosi
2019
Marinaj – qytetar nderi i Malësisë së Madhe – Nacional
2019
Interview with Marinaj – Kitob Dunyosi
2019
McKinney’s writer named home nation’s ambassador – McKinney_Courier-Gazette
2019
Marinaj, Italy –
2019
Vizitë në shoqatën e shkrimtarëve serbë – National
2019
500 numra nga Nacional – National
2019
About the poetry of Marinaj by Xosiyat_Rustamova – Hurriyat
2019
Marinaj poetry by Jelena Bujevic, Rusland – Day and Night
2019
Marinaj poetry by Mai_Văn_Phan, Vietnam – Cua Bien
2019
World Litterature Champion Named Home Country’s Ambassador – BostonHerald.com
2019
Schizzi d’immaginazione di Gjeke Marinaj – Dialettica tra Cultura
2019
L’iniziativa “Il potere della poesia” – La Gazzetta del Mezzogiorno
2019
Un ponte tra USA e Albania nei versi del poeta Marinaj – La Gazzetta del Mezzogiorno
2019
Letteratura, tre incontri con la scrittore Gjekë Marinaj – La Gazzetta del Mezzogiorno
2019
About Gjekë Marinaj – Hurriyat
2019
Portret of Gjekë Marinaj – Kitob Dunyosi
2019
Portret of Gjekë Marinaj – Kitob Dunyosi
2019
Book Review by Kənan Hacının – ArtKaspi.az
2018
Article on horses by Professor Kooseul Kim – Kyunggi – Korean newspaper
2018
Article on horses by Professor Kooseul Kim – Kyunggi – Korean newspaper
2018
Poezia e Dalan Luzajt – Nacional
2018
Compliments of Gjekë Marinaj – American Lifestyle
2016
Poetry by Gjekë Marinaj – Knjizevne Novine, Beograd
2014
Thơ Gjekë Marinaj – VanVn.net
2014
HO VIÊT CHI VI HO LÀ NHÀ VÂN – Van Nghe
2014
Việt Nam – nơi gặp gỡ những tâm hồn thi sỹ – VanVn.net
2014
Ra măt tho’ Mai Vân Phân tai Albania – Tuôi Tre
2014
Gjekë Marinaj: Những hy vọng trong suốt – poemstrieuxuan.info
2014
Nhà văn Bão Vũ trò chuyện với nhà thơ Gjekë Marinaj – VanVn.net
2014
THO’ GJEKE MARINAJ – poemsNguoi Hanoi
2014
Thâm my tho’… – criticismNguoi Hanoi
2014
Con Duong khac tim dên tho’ viet hiên dai… – Nguoi Hanoi
2014
Sú’ mênh dâc biêt cûa vân hoc két nôi… – interviewHai Phong
2014
Tho’ ca tru’ó’c hêt phåi tao ra cái dep… – Hai Phong
2014
Gjekë Marinaj giao lưu bạn thơ Việt Nam – Nha Van Thanh
2014
Mai Van Pha’n xuat than – Cua Bien
2014
INTERVISTË E MARIUS DOBRESCUT ME DR. GJEKË MARINAJ – Fjalë e Valë
2013
Albanian writers recognize 2 from UTD for translating poet – Dallas News
2013
I burgosuri në mungesë… – Gazeta Sot
2013
Muzikantët amerikanë e kthejnë në këngë poezinë KuajtFakti Ditor
2013
Muzikantët amerikanë e kthejnë në këngë poezinë KuajtBota Sot
2013
Protonisn, harmony and globalization – Context
2013
Dekonstruksioni i imazhit – Dr. Afrim Rexhepi – Studime Albanologjike
2013
Ju rrëfej Shoqatën e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë – Dielli – The Sun
2013
Vështrim në poezinë e diasporës – Mimoza Rexhvelaj
2013
Shpirtësia poetike e truallit ekzistencial – Poeteka
2013
The Prisoner of Absence in Bucharest – NBG
2013
Prisoner in Absence – Prietenul Albanezului
2012
Dr. Mimi Susi Johnson – essay – Protonism – Platform
2012
DOCTOR OF PHILOSOPHY IN THE HUMANITIES – UTD Graduate Studies
2012
Realizimi i ëndrrës së Gjekë Marinaj – Shqiptarja.com
2012
Miku i shqiptarit – Prietenul Albanezului
2012
Haiku and the theory of Protonism – Afrim A Rexhepi, PhD – Spektarmac.
2012
Dr. Gjekë Marinaj nga Malësia e Madhe – Kosova Sot
2012
Teoria që sheh bardhë dhe lart – Mapo
2012
Power of a Poem – The Dallas Morning News
2012
The Folk and the Classics – American Arts
2012
Protonism: The Role of Positive Literary Critiques – Transparent Eyeball
2012
Marinaj merr Çmimin “Albanian BookerMan” – Gazeta Nacional
2012
Studiuesi i letërsisë Gjekë Marinaj… – Jeta Katolike
2011
Fenomeni shqiptar “Gjekë Marinaj” – Gazeta Shqip
2011
Dy orë poezi shqipe në SHBA – Gazeta Shqip
2011
Frederick Turner: Keni marrë më të keqen nga Amerika – Gazeta Shqip
2011
Zogaj në SHBA me “Occurrence on Earth” – Gazeta Shekulli
2011
Gj. Gjonaj figurë komplekse e letërsisë sonë – Koha Javore
2011
Me shkrimtarët shqiptarë në SHBA – Gazeta Nacional
2011
Award carries poetic justice – UTD Mercury
2010
Poezia si fletë Bible e Gjekë Marinaj – Gazeta TemA
2010
Kode poetike dhe lexues empirikë – Gazeta Nacional
2010
Gjekë Marinaj shpik Protonizmin – Gazeta Nacional
2010
Muzikantët amerikanë kthejnë poezinë “Kuajt” në këngë – Gazeta Nacional
2010
Dimensionet e lutjes – Gazeta Nacional
2009
Një perlë poetike në letërsinë shqipe – Gazeta TemA
2009
Award carries poetic justice – UTD Mercury
2009
Shpirti i zbardhur që lëshon tinguj – Gazeta TemA
2009
Lirizmi poetik i Gjekë Marinajt – Gazeta Shqip
2009
Gjekë Marinaj kumtari i poezisë shqipe – Gazeta Nacional
2009
Letërsia shqiptare në “Kritikën e përkthimit” – Gazeta Metropol
2009
Letërsia shqiptare në “Kritikën e përkthimit” – Gazeta Express
2009
Letërsia shqiptare në “Kritikën e Përkthimit” – Gazeta Agon
2008
An interview with Ismail Kadare – Translation Review
2008
Gjekë Marinaj ambasador i kulturës shqiptare në SHBA – Gazeta Malësia
2008
Marinaj – Poet – shkrimtar – gazetar – Suplementi Bluetooth
2008
E veçanta e poezisë së Gjekë Marinajt – Gazeta TemA
2008
Gjekë Marinaj është një shkrimtar shqiptaro-amerikan – Gazeta Shekulli
2008
Shkolla amerikane e një poezie shqipe – Gazeta Lajm
2008
MARINAJ FITON ‘ARBNORIN’ – Gazeta Express
2008
Logosi i fjalës poetike – Gazeta Drita
2008
Shkolla Amerikane e një poezie – Lajm
2008
Poezia si fletë Bible – Gazeta Tema
2008
Poezia e Gjekë Marinajt._. – ILLYRIA
2008
Poezi në të cilën dominon – Zëri
2008
Marinaj, Kosova pjesë e poezisë sime – Epoka e Re
2008
Lutje sjell Marinaj në Kosovë – Koha Ditore
2008
Logosi i fjalës poetike – Drita
2008
Labirintet e mendimeve te Tanugunit – Rilindja Demokrafike
2007
Shelton plans auction with Byrd performance – Richardson News
2007
Library acquires Albanian collection – Richardson Today
2007
Gjekë Marinaj shembulli më natural i poetit tokësor – BOTA SOT
2006
Marinaj, poeti që kaloi telat me gjemba – SHQIP
2006
Kur poeti përkthen poetin – ILLYRIA
2006
Gjeke Marinaj mes kufinjve të baladës Kuajt dhe eposit – TEMA
2006
Gjekë Marinaj mes kufinjve të baladës Kuajt dhe eposit – ILLYRIA
2005
Vetëdija metarealiste e një poetike – ILLYRIA
2004
Poeti që e pësoi nga Kuajt – Spektri
2004
Kuajt që e cuan ne Amerike Gjeke Marinaj – MALESIA
2004
Komunikimi poetik mbi jeten – BOTA SOT
2003
Pena – revista e shkrimtarëve shqiptarë të diasporës – ILLYRIA
2003
Një ditë mes njerzëve të penës në Nju Jork – ILLYRIA
2003
Mozaiku i ngjyrave dhe dramaciteti – Bota Sot
2003
Me penat tona ta çojmë në vend dinjitetin shqiptar – BOTA SOT
2003
Efekte të kontrasteve poetike – ILLYRIA
2003
31 Personalitete nga e gjithë bota – ILLYRIA
2002
Infinitet poetike të Gjekë Marinajt – FAKTI
2002
Gjekë Marinaj, Ambasador i kulturës shqiptare në SHBA – MALESIA
2001
Simbolika e kalit – Zëri
2001
Nga Mos më ik larg, deri në Infinit – DIELLI
2001
Formula e Dritës në një vëllim poetik – Illyria
2001
Formula e Dritës – Illyria
2000
Marinaj ambasador i kulturës Shqiptare në SHBA – MALESIA
2000
Gjekë Marinaj, poeti që në 1990 kapërceu atlantikun – Gazeta Shqiptare
1990
Gjekë Marinaj, poezi, gusht 1990, ku ndodhet edhe poezia “Kuajt” – Gazeta Drita

SCHOLARLY ARTICLES & PUBLICATIONS in PDF

2013
Preç Zogaj – Ngjarje në tokë – Europa
2013
Poezi – Illyria 100 vjetori – Illyria
2013
Best poems of the ’90-s – National Library
2013
Antologjia “Zemra prindërore” –
2013
Poezi në Poeteka – Poeteka
2013
Antologjia rumune – poezi –
2013
100 poetë për dashurinë – Lirika
2013
PRAPËSEPRAPË PRANVERË – poezi nga EDWARD H. GARCIA – Nacional
2013
Poezi në rumanisht – Dobresku – Misterul rugaciunilor
2013
Protonizmi si epiqendër e veprës “Libra dhe mbresa” të Shefqet Dibranit – Haemus
2013
RETROSPEKTIVAT E NJË DITARI TË RËNDËSISHËM POETIK – Kosova Sot
2013
De vorba cu mama – Haemus
2012
An interview with Shin Yu Pai – Reunion
2012
Albania, a country free from the epidemic of anti-Semitism – Illyria
2012
Marinaj: Molitva – ARS mne.
2012
LIRIZMI POETIK I GJEKE MARINAJT – Dija
2012
SEEKING THE OBJECTIVE – Apraksin Blues
2012
Interview with Stephanie Moore – Gazeta Nacional
2012
Nacional pjesë e humanizmit shqiptar – Gazeta Nacional
2011
Intervista e amanetit të Ramiz Alisë – Gazeta Shekulli
2011
Kur je shkrimtar, kufijtë e gjithësisë zgjerohen para teje – Gazeta Nacional
2011
FOTOGRAFI E VËSHTIRË – Gazeta Nacional
2010
From Dallas to the Balkans: The literary reach of D. Kratz – Revista Pena
2010
Translating – the significance of two in two – Revista Pena
2010
David Stanaj këndon poezinë e Diasporës – Gazeta TemA
2010
Një dallgë nga Oqeani – Schulte – Gazeta Nacional
2010
HOMO SAPIENS I RICHARD POWERS-it – Gazeta Nacional
2010
Lutje në ditën e tetë të javës – Gazeta Nacional
2010
NJË SHPIRT TRE-DIMENCIONAL – Maksim Zotaj – Gazeta Nacional
2010
Marinaj: “Si i kapërceva telat me gjëmba” – Gazeta Nacional
2010
Hebrenjtë dhe mungesa e anti-semitizmit në Shqipëri – Gazeta Nacional
2010
Autoportret i avancuar – Gazeta Albania
2010
NJË PERVOJË ME “HIJET E VIRGJËRESHAVE” – Gazeta Albania
2009
Agim Shehu, kur poeti të frymëzon të bëhesh poet – Gazeta TemA
2009
Varfëria në romanin “Krim dhe ndëshkim“ të Dostojevskit – Gazeta Nacional
2009
URTËSIA TRIUMFUESE E ANA ELIOTIT – Gazeta Nacional
2009
POETËT E RILINDJES DHE FIZIONOMIA – Gazeta Nacional
2009
MBI ARRITJET LETRARE TË FREDERIK TURNERIT – Gazeta Nacional
2009
KREVATI I RI… – Andrea Witzke Leavey – Gazeta Nacional
2009
Dikush që ju adhuron – Maya Angelou – Gazeta Nacional
2009
PORTRETI I GRUAS NË LETËRSINË PERËNDIMORE – Gazeta Nacional
2009
Poetët nuk vdesin – Emily Dickinson – Gazeta Nacional
2009
PSE BININ KËMBANAT E NOTRE DAMIT? – Gazeta Nacional
2009
Epistemologjia dhe metamorfizmi… – Gazeta Nacional
2009
Frika si dimension i katërt në filmat e Mijazakit – Gazeta Nacional
2009
A e mbështet media amerikane politikën liberale? – Gazeta Nacional
2009
LARTËSIMI DHE RËNIA E LORDIT ELGIN – Gazeta Nacional
2009
KOMUNIKIMI JOVERBAL DHE GJESTIKULACIONET – Gazeta Nacional
2009
Koha, problem me shumë plane, metafora… – Gazeta Nacional
2009
Vepra e Gjon Milit: “Pikaso, duke skicuar hapësirën” – Gazeta Nacional
2009
Ju rrëfej tre përkthyesit e mij më të mirë – Gazeta Nacional
2009
TË FTOHTIT RRETH ZJARRIT – GARY SNYDER – Gazeta Nacional
2008
The poetic vision of Preç Zogaj – Translation Review
2008
An interview with Ismail Kadare – Translation Review
2008
Edition on Albanian Literature – Translation Review no. 76
2008
Shpirtërisht unë jam vendlindja – Gazeta TemA
2008
Humanizmi si epiqendër e poezisë – Gazeta TemA
2008
Si e futa Kadarenë në programet mësimore – Gazeta Shqip
2008
Homo-sapiens i Richard Powers-it – Gazeta Shekulli
2008
Këlliçi i mikorofonit sportiv bën 70 vjeç, në SHBA – Gazeta Shekulli
2008
Poeti Mujë Buçpapaj prezantohet në Amerikë – ILLYRIA
2008
Humanizmi si epiqendër e poezisë – Bota Sot
2008
Fitorja e padukshme – ALBANIA PRESS
2007
Ca gjëra nuk mund të mbeten sekret –
2007
Poezia kosovare aq dinamike, aq interesante – intervistë – Java, Illyria
2007
Poezia Kosovare, aq dinamike, aq interesante, aqe ndjeshme – Zëri
2007
Poezia Kosovare, aq dinamike, aq interesante, aqe ndjeshme – ILLYRIA
2006
Poezi nga libri i Frederick Turner-it – ILLYRIA
2006
Poeti Turner këndon shqip – Koha Jonë
2006
Mes kufinjve të baladës “Kuajt” dhe eposit – Gazeta TemA
2006
Humanizmi si epiqendër e poezisë – ILLYRIA
2006
Hëna e poetit Dalan Luzaj, më në fund buzëqesh me të madhe – Pavarësia News
2006
Frederick Turner, një avokat i përjetshëm në ndihmë të poezisë – TemA
2006
Frederick Turner kthen format e vjetra – Balkan
2006
Dy studentë shqiptarë, krenari e një shkolle amerikane – ILLYRIA
2006
Frederick Turner kthen format e vjetra – Balkan
2006
Dy studentë shqiptarë, krenari e një shkolle amerikane – ILLYRIA
2006
Çmimi Gjenima për letërsinë – TEMA
2006
Ajo që kisha ndier për Kosovën, ka në vetvete diçka të shenjtë – Bota Sot
2005
Shqiptarët e Houstonit festuan me krenari festën… – ILLYRIA
2005
Shqiptarët e Dallasit edhe kur nuk bëjnë asgjë, bëjnë diçka – ILLYRIA
2005
Me poetin Agim Shehu, nga Chicago në Michigan – ILLYRIA
2005
Ku ka zë, nuk është pa gjë – ILLYRIA
2005
Anëtarët e shoqatës së shkrimtarëve shqiptaro-amerikanë – një grusht yje – ILLYRIA
2004
Një fundjavë letrare në Texas – ILLYRIA
2004
Koncepti simbolik the reflekset – ILLYRIA
2003
Te poezia kam gjetur ndihmë, me Shefqet Dibranin – Epoka e re
2003
Tregimet e Ramiz Gjinit më kanë krijuar bindjen… – ILLYRIA
2003
Te poezia kam gjetur ndihmë – Bota Sot
2003
Protonizmi si epiqendër e veprës “Libra dhe Mbresa” – ILLYRIA
2003
Peter Prifti – shkrimtari duhet të jetë subjektiv – ILLYRIA
2003
Pele, çdo ndeshje futbolli e shikoj si fëmijë – ILLYRIA
2003
Një këngëtar i ri në ndihmë të poezisë së diasporës – Bota Sot
2003
Kur poeti të frymëzon – ILLYRIA
2003
Fadil Vokrri, legjenda e papërsëritur e futbolllit – ILLYRIA
2003
Amaneti i Prenk Grudës – ILLYRIA
2002
Poezia arti krijues i fjalës – ILLYRIA
2002
Poetët nuk vdesin – ILLYRIA
2000
Intervistë me George H. Bush – Gazeta Shqiptare
1996
Një qiell i ri – Jeta Katolike
1996
Mbrëmje shqiptare në Texas – The Poets Times
1993
Poezi nga Luljeta Lleshanaku – Albanian Herald
1991
Sfida Poetike – DRITA
1990
Cikli i parë me poezi – DRITA